نگاهی به شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد : سرزمین ریشه ها / نگین فرهنگی استان البرز / میراث دار مدنیت نه هزار ساله / خاستگاه فرهنگ های کهن و ناب ایران زمین
سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

 

 

مقاله های سید علی موسوی و محرمعلی دودانگه درباره مولوی شنیده شد

نخستین کنفرانس بین المللی مولوی پژوهی با شرکت پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ترکیه، عربستان، عراق، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان در تاریخ 23 تا 25 آذر 1395 برابر با 13 تا 15 دسامبر همزمان با شبهای عرس (ده روز منتهی به شب وفات حضرت مولانا) در شهر قونیه ترکیه برگزار شد. این همایش با همکاری مجمع جهانی صلح اسلامی، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه سلجوق قونیه با هدف تبادل و اشتراک دو کشور ایران و ترکیه در راستای ارتباطات فرهنگی و ادبیات مشترک منتسب به هر دو کشور برگزار شد. دبیر علمی کنگره، پروفسور علی تمیزال عضو هیأت علمی دانشگاه سلجوق ترکیه است. نشست‌های تخصصی مولاناپژوهی با حضور استاد کریم زمانی، مولاناپژوه، مفسر و مترجم قرآن برگزار شده و رونمایی تمبر کنگره و همچنین تمبر استاد کریم زمانی به پاس دهها سال تلاش در حوزه مولوی‌پژوهی در مراسم افتتاحیه کنگره صورت گرفت.

شرکت‌کنندگان این کنگره از کشورهای ایران، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، هند، عراق و ازبکستان بودند، که تندیس مولانا به تمام شرکت‌کنندگان به عنوان یادمان کنگره اهدا شد. در میان بیست سخنران برگزیده، دو پژوهشگر از استان البرز حضور داشتند: سید علی موسوی، (مدیر دبیرستان استعدادهای درخشان شهید باهنر شهر جدید هشتگرد، مدرس دانشگاه) با مقاله «کسب و کار و بازایابی در مثنوی مولوی». محرمعلی دودانگه (مدیر مسوول انتشارات رهام اندیشه، کتابدار و مدرس دانشگاه) با مقاله «گفتگو در مثنوی کبیر.»


نوشته شده در  شنبه 95/10/18ساعت  11:42 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

پژوهشگر فرهنگ و تاریخ البرز:

حاسب کرجی؛ مهندس گمنام البرزی در هزار سال پیش

تاریخ انتشار: یکشنبه  25 مهر 1395 ساعت 10:03کد مطلب: 9822

ابوبکر محمّد بن حسین (یا حسن) کرجی مشهور به حاسب کرجی (درگذشت بین سال های 410 و 420 قمری) ریاضی‌ دان و آب ‌شناس ایرانی هم‌ دوره ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و بوعلی سینا بوده است اما کسی وی را به اندازه این سه تن نمی ‌شناسد. وی منسوب به کرج (مرکز استان البرز) است.

به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا)، دکتر حسین عسکری پژوهشگر فرهنگ و تاریخ البرز در گفتگو با اسنا اظهار داشت: ابوبکر محمّد بن حسین (یا حسن) کرجی مشهور به حاسب کرجی (درگذشت بین سال های 410 و 420قمری) ریاضی‌ دان و آب ‌شناس ایرانی هم‌ دوره ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و بوعلی سینا بوده است اما کسی وی را به اندازه این سه تن نمی ‌شناسد. وی منسوب به کرج (مرکز استان البرز) است.

دستاوردهای علمی وی تا چندی پیش ناشناخته بود تا اینکه در سال 1853میلادی، وپکه (مستشرق آلمانی) بخشی از کتاب «الفخری» وی را به زبان فرانسه و همراه با تحلیلی منتشر ساخت. وپکه در کتاب خود ثابت کرد که بخش عظیمی از کارهای «لئوناردو فیبوناتچی» ریاضی دان ایتالیایی در قرن سیزدهم میلادی، از ریاضی دان‌های مسلمان به ویژه حاسب کرجی اخذ شده است.

کرجی در علم حساب و جبر دارای تحقیقات و نوشته ‌های مهمی است. وی در پایه ‌گذاری اصولی در جبر، ریشه ‌یابی اعداد و حل معادلات نقش مهمی را در تاریخ علم ایران و جهان داراست. در زمینه علوم کاربردی و مهندسی نیز کرجی صاحب نظریات نو و نوشته ‌های ارزنده ‌ای می ‌باشد. از جمله اینکه به دلیل هشدار وی نسبت به تبخیر شدید آب از سطح روباز سدها، ساخت آن در ایران آن روزگار متوقف شد. حاسب کرجی بر آن بود که آب بهتر است از زیر زمین هدایت شود تا تبخیر نشود و سالم ‏تر بماند. او قنات ‏ها را بهترین شیوه تامین آب می ‏دانست و آن را توصیه کرده است.

 حاسب کرجی 600 سال قبل از کپلر، کوپرنیک و گالیله با صراحت و روشنی در کتابش گفته زمین به دور خود می چرخد. او درباره کروی بودن زمین گفته بود: «زمین با همه کوه ها، دشت ها و پستی ها و بلندی هایش کروی شکل است.خدا آن را مرکز عالم قرار داده است که تا ابد با حرکت دایمی گِرد این مرکز می چرخد». کرجی در همین کتابش به کشش عمومی زمین نیز 600 سال پیش از نیوتن اشاره کرده است. یونسکو با ارایه مستندات ناگزیر شد نامش را در کنار گالیله بنویسد چون کتاب «استخراج آب های پنهان» در قرن چهارم هجری و هزار سال قبل نوشته شده است.

در این کتاب به صراحت گفته شده برای ایران زمین با این اقلیم، بهترین روش استخراج آب های پنهان و قنات است. در این کتاب با علم مثلثات در آن زمان می توان گفت که در زیر زمین کانال قنات به کدام سمت و با چه زاویه ای حرکت می کند. وجود نام این دانشمند به مدت دو دهه در «دایره المعارف علوم نیویورک» نشان از شهرت جهانی این مرد بزرگ دارد که متاسفانه در کشور ما ناشناخته مانده است. البته از مدفن وی هم اطلاعی در دست نیست.


یادداشت فوق در وب سایت شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا)


نوشته شده در  چهارشنبه 95/7/28ساعت  6:14 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

علیرضا گروسی

این سه پژوهشگر جوان نظرآبادی

علیرضا گروسی (متولد شهر نظرآباد از توابع استان البرز) دانشجوی رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری گرایش برنامه ریزی مسکن در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس تهران است. وی کارشناسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است. فهرست مقالات علمی و پژوهشی علیرضا گروسی به شرح زیر است. برخی از این پژوهش ها را با همکاری دو جوان خوش ذوق نظرآبادی انجام داده است: 1. بررسی امنیت شهری با تأکید بر طراحی محیط و فضای شهری، هفتمین کنگره جغرافیای سیاسی شهر، تهران / 2. نقش فناوری اطلاعات در مدیریت شهری (شهر الکترونیک)، همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت/ 3. مسکن هوشمند، رهیافتی نو در توسعه پایدار، همایش ملّی علوم زمین و توسعه شهری، تبریز / 4. به کارگیری مدل های تصمیم گیری چند معیاره و GIS  به منظور بررسی حس امنیت اجتماعی، کنفرانس بین المللی انسان، معماری، عمران و شهر، تبریز / 5. تبیین رویکرد امنیتی در شهر الکترونیکی، کنفرانس ملّی توسعه پایدار در علوم جغرافیا و برنامه ریزی، معماری و شهرسازی، تهران / 6. برنامه ریزی و مدیریت شهری با تأکید بر کاربرد سیستم های الکترونیکی، کنفرانس ملّی توسعه پایدار در علوم جغرافیا و برنامه ریزی، معماری و شهرسازی، تهران / 7. مسکن هوشمند با رویکرد کاربرد فناوری اطلاعات، کنفرانس ملی توسعه پایدار در علوم جغرافیا و برنامه ریزی، معماری و شهرسازی، تهران/ 8. ارزیابی شاخص های کمی و کیفی نظرآباد با رویکرد شهر سالم، علمی پژوهشی، در حال داوری / 9. تحلیل فضایی فضای سبز شهری (شهر نظرآباد)، علمی پژوهشی، در حال داوری / 10. رتبه بندی شاخص های مسکن در شهرستان استان البرز با مدل ترکیبی  Vikor و Topsis، علمی پژوهشی، درحال داوری.

- وحید گروسی دانشجوی رشته نرم افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی موسسه آموزش عالی غیاث الدین جمشید کاشانی. وی در مقالات ردیف 3، 5، 6، 7 همکاری داشته است.

- سیداصغر حسینی ویه ای دانشجوی رشته نرم افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی موسسه آموزش عالی غیاث الدین جمشید کاشانی. وی در مقالات ردیف 5، 6، 7 همکاری داشته است.

«وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی» به این سه جوان کوشا و پژوهشگر دست مریزاد می گوید.

سید اصغر حسینی ویه ایوحیدگروسی


نوشته شده در  سه شنبه 94/9/3ساعت  4:51 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

تدریس مهرانگیز خسروپور؛ الگوی برتر معلمان کشور

مهرانگیز خسروپور از معلمان شهرستان ساوجبلاغ در جشنواره الگوهای برتر تدریس کشور رتبه اول را به دست آورد. عیسی بابالو مدیر آموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ گفت: این معلم تلاشگر در بخش یاددهی و یادگیری در گروه توانبخشی توانست رتبه اول جشنواره کشوری الگوهای برتر تدریس را به خود اختصاص دهد. وی اظهار کرد: این معلم در مدرسه استثنایی مهر هشتگرد مشغول به کار است که توانست در این جشنواره علمی - آموزشی حائز رتبه برتر شود. وی با اشاره به نقش مهم مهارت های علمی و آموزشی در فرایند تدریس در کلاس درس گفت: خوشبختانه پژوهش در بین معلمان این شهرستان که دارای تراکم دانش اموزی بالایی نیز می باشد جایگاه ویژه ای دارد. مدیر آموزش و پرورش ساوجبلاغ ادامه داد: تدریس مفاهیم درسی به روش های علمی در کلاس درس به دانش آموزان رشد کیفی درسی و ایجاد انگیزه در یادگیری بهتر و ماندگار ی مطالب و نکات درسی در ذهن دانش آموزان را در پی دارد. وی بیان کرد: در سال تحصیلی گذشته نیز تعدادی از معلمان این شهرستان در جشنواره کشوری الگوهای تدریس مقام های برتر را کسب کردند. بابالو خاطر نشان شد: پژوهش در آموزش و پرورش به دلیل نقش تاثیر گذار آن در فرایند آموزش نیاز به حمایت بیشتر دارد. شهرستان ساوجبلاغ که در 35 کیلومتری غرب کرج مرکز البرز واقع شده 43 هزار دانش آموز و 3 هزار و 700 معلم دارد. ادامه مطلب...

نوشته شده در  جمعه 94/8/15ساعت  11:13 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

محمد حسین کیان پور

مادرِ همه چیز کتاب است

استاد محمّدحسین کیان پور در سال 1335 خورشیدی در روستاى فشند از توابع شهرستان ساوجبلاغ متولد شد. در سال 1361 وارد رادیو شد و در گروه کودک و نوجوان کار نویسندگى را آغاز کرد. کار وى در این زمان نوشتن مطالب گوناگون از جمله نمایش هاى رادیویی، خاطره نویسی و قصه را براى گروه کودک و برنامه بچه هاى انقلاب رادیو بود که همه روزه پخش مى شد. کیان پور در سال 1367 به سردبیرى قصه ظهر جمعه منصوب شد و از همان سال نیز نوشتن داستان را به طور حرفه اى آغاز کرد. از وى تاکنون نزدیک به بیست جلد کتاب در زمینه داستان کوتاه و بلند به چاپ رسیده است. داستان بلند «ستاره توس» او در سال 1379 در جشنواره کتاب رشد موفق به دریافت جایزه شد. کیان پور هم اکنون نویسنده برخی برنامه های رادیویی است. 

گفت و گوی باشگاه خبرنگاران جوان...

نوشته شده در  پنج شنبه 94/7/30ساعت  4:27 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

کارمان را ان شاء الله به سرانجام می رسانیم

دکتر علی‌اکبر صالحی (زاده 4 فروردین 1328 در کربلا)، مهندس هسته‌ ای، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و سیاستمدار ایرانی است. از سال 1389 تا 1392 وزیر امور خارجه ایران بود. او استاد دانشگاه صنعتی شریف است و دو دوره رییس این دانشگاه بوده ‌است. از سال 1998 تا 2003 نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. وی بین سال‌های 2005 تا 2009، معاونت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی را برعهده داشت، سپس از سال 1388 تا 1389 رییس سازمان انرژی اتمی ایران شد. دکتر حسن روحانی در روز 25 مرداد ماه 1392 وی را به ریاست سازمان انرژی اتمی برگزید. دکتر  صالحی از نوادگان شیخ محمّدصالح برغانی (فقیه نامدار و بنیانگذار مدرسه صالحیه قزوین در روزگار قاجار) است. برغان از روستاهای شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز است.

گزارشی از سخنرانی دکتر صالحی

نوشته شده در  جمعه 94/6/6ساعت  6:40 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

«حائری ‌نامه» به کوشش علی ‌اکبر صفری

استاد عبدالحسین حائری نسخه شناس، فهرست‌نویس و رئیس اسبق کتابخانه مجلس (1354 - 1374) بامداد روز یک‌شنبه، یکم شهریور 1394، دار فانی را وداع گفت. زنده‌یاد عبدالحسین حائری در خانواده‌ای یزدی در تیرماه 1306 در شهر قم دیده به جهان گشود. پدرش آقا میرزا احمد حائری از علمای روزگار خود و پدربزرگش (پدر مادرش) آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم بود. وی در همان اوان کودکی قرآن و قدری خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. بعد هم نزد پدر مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن 19 سالگی نزد اساتیدی چون آیات عظام حاج شیخ مرتضی حائری (دایی‌اش)، حاج شیخ محمد صدوقی، حاج سید محمدرضا گلپایگانی به پایان رساند. ‌‌وی پس از آن در نزد آیات عظام حاج سید محمد تقی خوانساری، حاج سید صدرالدین صدر، حاج سید محمد حجت و حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد.

وی در سال 1330 به دلایل مختلف به تهران مهاجرت کرد. در آنجا به طور اتفاقی با تفضلی، معاون وقت کتابخانه مجلس آشنا شد و این آشنایی باب ورود وی به کتابخانه مجلس بود. زنده‌یاد حائری از آن پس به تحقیق در نسخ خطی پرداخت. پس از تأسیس اداره بررسی و تحقیق در کتابخانه، در سال 1343، مسئولیت آنجا به عهده وی گذاشته شد. وی در سال 1354 ریاست کتابخانه را عهده‌دار شد و در سال 1363 نیز ریاست کتابخانه شماره دو مجلس به وی واگذار شد. از سوی دیگر، وی 17 سال عضو هیئت مؤلفان لغت‌نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت. زنده‌یاد حائری صاحب نظریه «بازنویسى تاریخ علم بر اساس بازنویسى فهارس نسخ خطى» است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای این محقق برجسته و نسخه‌پژوه نامدار به ارمغان آورده است. ادامه مطلب...

نوشته شده در  یکشنبه 94/6/1ساعت  11:56 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 پروفسور سیف الدین نجم آبادی در کنار پدرش شیخ مهدی نجم آبادی

پاسدار ادب در آلمان

پروفسور سیف الدین نجم آبادی استاد زبان شناسی و ایران پژوه نامدار، امسال وارد نود و دوّمین سال از زندگی پربار خود شده است. ایشان نوه آیت الله حاج شیخ‌ هادی نجم‌آبادی (م1320ق) روحانی نواندیش، آزادی خواه و قرآن پژوه عقل گرای روزگار قاجار است. آشنایی بنده با این استاد فرهیخته، برمی‌ گردد به روند تحقیقاتم درباره خاندان‌های علمی و فرهنگی که از منطقه تاریخی ساوُجبُلاغ واقع در استان البرز برخاسته‌ اند. نجم‌آباد، مهد «روستازادگانِ دانشمند» است. سرسلسله خاندان علمی نجم‌آبادی، آهنگری ساده‌دل به نام استاد باقر است که در سال‌های آغازین حکومت قاجار، در روستای نجم‌آباد از توابع شهرستان نظرآباد به آهنگری مشغول بود. آخوند ملاابراهیم سنگلجی نجم‌آبادی (م1245ق) از مدرّسان حکمت صدرایی و آیت‌الله حاج ملامهدی نجم‌آبادی تهرانی (م1273ق) پدر حاج شیخ‌هادی و از مجتهدان دوره قاجار، فرزندان او هستند. ادامه مطلب...

نوشته شده در  پنج شنبه 94/5/8ساعت  4:6 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

اشاره: در اردیبهشت 1394 مقاله آقای طاهر اصغرپور از فرهنگیان اهل قلم و خوش فکر شهرستان نظرآباد در چهارمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارایه شد. ایشان متولّد 1353 و دارای کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین است. در نشانی http://www.barabari1.blogfa.com/ دیگر نوشته های ایشان را هم بخوانید.

ناسیونالیسم مدنی و همبستگی ملّی در جمهوری اسلامی ایران

 چکیده: در نظام بین ­الملل کمتر کشوری یافت می ­شود که شهروندان آن از هویت یکسانی برخوردار باشند. با توجه به این­که در عصر مدرن بدون همبستگی ملّی، بقا و دوام نظام سیاسی دولت - ملت غیر ممکن است، لازمه همگرایی به رسمیت شناختن حقوق تمام گروه­ها با هویت های متنوع است. سابقه تاریخی مردم ایران در زندگی مسالمت ­آمیز اقوام و مذاهب در کنار یکدیگر و تاکید دین مبین اسلام بر حقوق و آزادی های فردی از طرفی و وقوع منازعات سیاسی با پس ­زمینه مذهبی در خاورمیانه و استقبال ایرانیان از گفتمان همگرایی بر اساس حقوق مدنی در طی دو دهه اخیر، از طرف دیگر، ما را بر آن می ­دارد که به دنبال همگرایی ملی در ایران باشیم. لازمه همگرایی ملّی در جوامع متکثر احترام به تمامی هویتهاست. قانون اساسی جمهوری اسلامی دارای اصولی است که ناظر بر حقوق مدنی شهروندان است ولی بنا به دلایلی معطل مانده است. در شرایط کنونی ایران، ناسیونالیسم مدنی با اهتمام به وجود تمامی هویت­ها و گروه­های اجتماعی در چارچوب جامعه مدنی شرایط لازم را برای ایجاد همبستگی ملّی فراهم می ­کند.

دانلود متن کامل مقاله


نوشته شده در  دوشنبه 94/5/5ساعت  11:47 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

حقوق و تکالیف زوجین در خانواده ایرانی (مطالعه موردی شهر هشتگرد) 

اشاره: دکتر مهدی اصل زعیم از فعالان فرهنگی شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد و دانش آموخته مقطع دکتری جامعه شناسی از دانشگاه حیدرآباد هند است. ایشان با همکاری دکتر علیرضا کلدی در مقاله زیر - که در مجله پژوهش نامه علوم اجتماعی به صاحب امتیازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار و مدیرمسئولی دکتر سیّدمحمّد صادق مهدوی منتشر شده - حقوق و تکالیف زوجین هشتگردی را مورد بررسی قرار داده است. ایشان لطف کرده و از پایان نامه کارشناسی ارشد بنده نیز به عنوان منبع استفاده کرده است: «عسکری، حسین (1384)، بررسی فقهی و حقوقی کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، دانشکده الهیات».

چکیده مقاله: حقوق و تکالیف در خانواده ایرانی به تناسب تغییر در ساختار درونی نهاد خانواده با تغییراتی روبرو گردیده که در این پژوهش این موضوع از سه منظر دین، قانون مدنی و عرف اجتماعی و فرهنگ عمومی نگریسته شده است. با مروری بر محتوای تفاسیر متون مقدس و آرای علمای دین، مفاد قانون مدنی جمهوری اسلامی و فحوای موجود در مصادیق فرهنگ عمومی آنچه مسلم می شود، سنگینی کفه حق به نفع مردان است که گاهاً این پدیده اجتماعی و محصول تاریخی با توجیحات ایدئولوژیک در سایه فرهنگ مردسالار ایران همراه می گردیده اما آنچه مسلم است زن ایرانی در سایه تحولات سیاسی، اجتماعی اخیر از ایستارهای گذشته فرسنگ ها فاصله گرفته و درجامعه در حال گذار ایران بازگشت به گذشته امکان پذیر نخواهد بود لذا در راستای تعدیل نظام حقوق و تکلیف مطابق با ساختار موجود، که عموماً قدرت چانه زنی زنان را در کسب قدرت در نهاد خانواده بیشتر کرده لازم است. سایر نهادهای اجتماعی از جمله دولت، آموزش و پرورش، دین، رسانه و... با نگرش احقاق حقوق اعضای خانواده در قالب مفهوم شهروندی خانوادگی اهتمام جدّی نمایند تا نهاد خانواده به عنوان نهادی مؤثر، بدون بروز تنش به کارکردهای تعریف شده خویش بپردازد زیرا در صورت عدم پذیرش واقعیتهای موجود، ساختارهای غیر قابل انعطاف برخی نهادها نخواهد توانست به نیازهای روز ایران پاسخی در خور دهد لذا جامعه ناگزیر به گذر از آن خواهد شد که ثمرات خوشایندی در پی نخواهد داشت. یافته های تحقیق نیز نشانگر این مهم است که زنان و مردان در حوزه نظری وارد عرصه های جدیدی از نگرش به زندگی مشترک و فاصله گرفتن از نقش های کلیشه ای شده اند منتهی در برخی متغیرها همچون ریاست مردان بر خانواده و یا انجام مشترک کارهای خانگی می توان تفاوت هایی را در گروه مردان و زنان مشاهده کرد لیکن با توجه به حضور گسترده زنان در عرصه های اقتصادی - اجتماعی پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک ساختار خانواده ایرانی دستخوش تحولاتی جدّی گردد.

دانلود متن کامل مقاله فوق

دیگر مقالات علمی - پژوهشی دکتر اصل زعیم:

 بررسی عوامل فرهنگی - اجتماعی موثّر بر هویت اجتماعی جوانان (مطالعه موردی شهر هشتگرد)

 هویت های قومی و معمای هویت ملّی  


نوشته شده در  جمعه 94/4/12ساعت  12:58 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

   1   2   3   4      >

فهرست مطالب وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
دو خواهر البرزی نخستین ماماهای دانشگاهی ایران
حاج محمّد معدنی از مبارزان انقلابی ساوجبلاغ درگذشت
آن روز به یاد ماندنی در ولیان ساوجبلاغ
گفت و گویم با ایرنا درباره استاد ابراهیم بوذری هنرمند البرزی
گفت و گویم با ایرنا درباره جشن پنجه پیتک در البرز
یکسال پس از مرگ استاد کریم نیرومند زنجان پژوه مقیم کرج
عکسی از کنگره شهید ثالث - 1387
شناسنامه وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
[عناوین آرشیوشده]