نگاهی به شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد : سرزمین ریشه ها / نگین فرهنگی استان البرز / میراث دار مدنیت نه هزار ساله / خاستگاه فرهنگ های کهن و ناب ایران زمین
سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا

 

 

علیرضا گروسی

کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه تربیت مدرس

قانون شوراها یک قانونی بود که در نظر داشت مدیریت شهری را به دست عوامل محلی بسپارد و در واقع دولت محلی را پایه گذاری کند  . اما در ایران به لحاظ ساختاری و اجرایی قانون شوراها و عملکرد مجموعه مدیریت شهری دچار نقصان و آشفتگی هایی می باشد. در این بین وضعیت شهر نظرآباد جای تعجب و شگفتی دارد. شورای شهر پنجم شهر نظرآباد در ابتدایی ترین و البته مهم ترین وظیفه خود یعنی انتخاب شهردار بسیار سطحی و البته اشتباه عمل کرده است. اینکه منتخب های شورای شهر برای کرسی شهرداری دو بار با حرف و حدیث های فراوان همراه بوده است یک سوی قضیه است و سوی دیگر ضرر و زیانی است که شهر و شهروندان متحمل شده اند. در واقع به لحاظ عمرانی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی روانشناسی و اعتماد عمومی و رضایت مندی شهروندان نمره شورای شهر نظرآباد در دوره پنجم تا امروز منفی بوده است. قطعاً نگرش های سیاسی و اختلافات سلیقه ای و انگیزه ای در هر شورایی می تواند وجود داشته باشد، اما هنر یک شورای شهر خوب چه در کلیت شورا و چه در تک تک اعضا در این است که این اختلافات و واگرایی ها در جهت خدمت به شهر و تامین خواسته های منطقی شهروندان به همگرایی و مودت و اتحاد تبدیل شود. این موضوع و این اتحاد به هیچ عنوان در شورای شهر پنجم نظرآباد دیده نمی شود و تنها سبب بر زمین ماندن امور شهر و فاصله هرچه بیشتر مردم و مجموعه مدیریت شهری خواهد شد.

اما راهکار برون رفت از این وضعیت اسفناک چیست؟ به کارگیری حس همدلی و اتحاد و داشتن نگرش جامع و علمی و کارشناسی و عمل به وظیفه ذاتی شورای شهر به دور از هیاهو و جنجال و البته سیاسی بازی و عوام فریبی تنها راهی است که می تواند مرهمی باشد بر زخم دل شهر و شهروندان نظرآبادی. اعضای شورای شهر حوزه وظایف و اختیاراتی دارند که در چارچوب قانون به آن اشاره شده است، آگاهی از این حوزه وظایف و اختیارات باید در تک تک اعضای شورای شهر نمود پیدا کند. در شهر نظرآباد در واقع شهرداری بیشتر مسلط بر شورا و جریان های موجود در شورا بوده است که این روند غلط و اشتباه است. شورای شهر باید بر جریان های موجود در شهرداری و وضعیت موجود در آن تسلط و آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند ناکارآمدی و عملکرد ناصحیح شهرداری نظرآباد در سالهای گذشته را کنترل و مدیریت بکند. در مورد انتخاب شهردار شهر نظرآباد اعضای شورا باید به جایگاه شهرداری و ویژگی های یک مدیر اجرایی توانمند که شاخصه های شهردار موفق را دارد تکیه کنند نه اینکه برای اشخاص مختلف پست شهرداری را تعریف کنند بلکه برای پست شهرداری باید افراد قابل و امین و توانمند و البته متخصص تعریف کنند.

کارنامه علمی و پژوهشی علیرضا گروسی

مطالب مرتبط:

پاسخ حسین عسکری به اظهارات کولیوند درباره شهر نظرآباد

واکنش جوان 23 ساله نظرآبادی به اظهارات توهین آمیز کولیوند

فرهنگسرای مهر شهر نظرآباد ویران شد

از تخریب فرهنگسرای مهر شهر نظرآباد تا اظهارات آقای کولیوند

یادداشت انتقادی اسماعیل آل احمد درباره فرهنگسرای مهر شهر نظرآباد

دیدگاه علیرضا عزیزی نویسنده نظرآبادی درباره اظهارات اخیر کولیوند

واکنش به اظهارات کولیوند درباره مدیریت شهر نظرآباد

پاسخ شهرام نجم آبادی به اظهارات کولیوند درباره شهر نظرآباد

پاسخ ابوالفضل سلطانی به اظهارات کولیوند درباره شهر نظرآباد

پاسخ حمیدرضا زعیم به اظهارات کولیوند درباره شهر نظرآباد 

پاسخ محمود یوسفی به اظهارات کولیوند درباره شهر نظرآباد 

نامه سرگشاده روحانی نظرآبادی به سخنگوی قوه قضاییه


نوشته شده در  پنج شنبه 96/9/16ساعت  1:11 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()


فهرست مطالب وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت روز ملی البرز
مقاله علمی درباره شاخص های کیفی مسکن در شهر نظرآباد + دانلود
درباره رونمایی از کتاب علمای مجاهد استان البرز
کتاب علمای مجاهد استان البرز رونمایی شد
دو کتاب از حسین عسکری در آستانه انتشار
عرضه محدود کتاب روستای ایستا
انتشار نقد حسین عسکری بر دایره المعارف تشیّع
گفت و گویم با ایرنا درباره شاگردان البرزی مکتب کمال الملک
شناسنامه وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
[عناوین آرشیوشده]