نگاهی به شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد : سرزمین ریشه ها / نگین فرهنگی استان البرز / میراث دار مدنیت نه هزار ساله / خاستگاه فرهنگ های کهن و ناب ایران زمین
سفارش تبلیغ
ثبت دامنه و میزبان هاست ایران

 

کاسب بیدار هشتگرد

مدّتی است که به سفارش حوزه هنری استان البرز، ذیل طرح پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در استان البرز، در حال نگارش «تاریخ انقلاب اسلامی در ساوجبلاغ» هستم. یکی از منابع این کتاب، حاج محمّد معدنی است که متاسفانه صبح شنبه 9 اردیبهشت 1396 پس از یک دوره بیماری در شهر هشتگرد درگذشت.

در سال های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی مرحوم محمّد عارف  (درگذشت 1393ش) روحانی شجاع مخالف رژیم پهلوی جهت تبلیغ معارف اسلامی به مسجد جامع شهر هشتگرد می آید. در سه سند باقی مانده از سازمان اطلاعات و امنیت حکومت پهلوی (ساواک) از مبارزات شجاعانه ایشان و یارانش از جمله شادروان حاج محمّد معدنی مطالبی بیان شده است. از جمله در سندی متعلّق به 11 شهریور 1357 آمده است که مرحوم عارف در مسجد جامع هشتگرد، به کسبه دستور جمع آوری و پاره‌کردن عکس محمّدرضا شاه پهلوی را داده است. در  پی این درخواست، کسبه این شهر که آن موقع روستایی کوچک بوده، حدود پنج ماه مانده به پیروزی انقلاب، شجاعانه از ایشان تبعیت کرده اند. در این سند نام حاج محمّد معدنی در کنار نام مرحوم محمّدعلی کرمی و مرحوم فرخ‌ پورمهران آمده است.

براساس سند دیگری از ساواک که مربوط به 20 آذر 1357 است، مرحوم عارف در دو شب تاسوعا و عاشورا پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع هشتگرد به منبر رفته و همزمان با ایراد مطالبی مذهبی، شعارهایی صریح علیه شاه و نخست وزیر وقت بر زبان رانده و مردم و کسبه را به تظاهرات و نوشتن شعارهای اعتراضی بر دیوارهای منازلشان تشویق کرده است. نامبرده در طول مبارزات خود سه بار به ساواک کرج احضار شده بود.

- نشر نخست این یادداشت در: حسین عسکری، «کاسب انقلابی هشتگرد»، روزنامه پیام آشنا، سال سوم، ش 884، چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396، ص 8.


نوشته شده در  یکشنبه 96/2/10ساعت  6:53 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

سوریه، محل دفاع از تاریخ آینده ایران است

حسین عسکری: سردار پاسدار حاج علی ساسانی ­نژاد در سال 1344 خورشیدی در روستای اُزبکی از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز متولد شد. ایشان سابقه 78 ماه حضور در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران دارد. حاج علی آقا اخیراً از جبهه سوریه و مبارزه با جریان تکفیری بازگشته است. سرکار خانم نسیم کیادلیری خبرنگار روزنامه پیام آشنا، گفت و گوی جالبی را با ایشان انجام داده که متاسفانه مجال چاپ در نشریات محلّی استان البرز را نیافت. از خانم کیا دلیری اجازه گرفتم که این گفت و گوی خواندنی را در «وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی» منتشر کنم و ایشان با اشتیاق پذیرفتند که افتخار نشر نخست آن نصیب وبلاگ بنده شود. خانم کیا دلیری در طلیعه این گفت و گو نوشته است: سردار علی ساسانی نژاد، فرمانده سال های دفاع مقدس است که این روزها در میدانی دیگر، خارج از مرزهای ایران، برای ایران و ایرانی می جنگد. کلامش را با نام خدا و سلام بر آنان که می شنوند آغاز می کند و برای معرفی خود می گوید: پای سگ بوسید مجنون، خلق گفتند: این چه بود؟ گفت: این سگ گاه گاهی کوی لیلی رفته بود. تنها افتخار من این است که 78 ماه از زندگی ام را پا به ‌پای لیلاهای زمانم بودم. حالا سوال شما از من چیست؟ چه می خواهید بگویم؟» ادامه مطلب...

نوشته شده در  جمعه 95/12/27ساعت  9:19 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

شهید نورالله نوروزی  

تاریخ تولّد: 16 خرداد 1347 

محل تولّد: شهرک فخرایران از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز

شغل: کارشناس امور اقتصادی سرکنسولگری ایران در مزارشریف

تاریخ آغاز مأموریت در افغانستان: 6 خرداد 1377

شهادت: 17 امرداد 1377 در کنسولگری ایران در مزارشریف

مزار: گلزار شهدای امامزاده محمّد کرج

در هفدهم امرداد 1377رسانه های گروهی ایران و جهان، خبر هولناک هجوم مسلحانه گروهی از طالبان پاکستان به سرکنسولگری ایران در مزارشریف افغانستان را مخابره کردند. در آن جنایت هولناک، 9 تن از دیپلمات ها و کارمندان کنسولگری از جمله نورالله نوروزی دیپلمات ساوجبلاغی به شهادت رسیدند. محمود صارمی (خبرنگار خبرگزاری ایرنا) هم از شهدای مظلوم آن واقعه دردناک بود.

1. شهید نوروزی در شانزدهم خرداد 1347 در شهرک فخر ایران از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز زاده شد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش به پایان رساند و به هنرستان فنی شهید بهشتی کرج رفت. با پیروزی انقلاب اسلامی وارد فعالیّت  های انجمن اسلامی و بسیج شد. با سنّ اندکش داوطلبانه در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شرکت کرد و در عملیات بیت  المقدّس مجروح شد. پس از جنگ تحمیلی، در رشته مدیریت دولتی و مخابرات دانشکده وزارت امور خارجه به تحصیل پرداخت. پس از پایان تحصیلات، با عنوان کارشناس امور اقتصادی به مزار شریف افغانستان رفت و به هنگام اشغال نظامی این شهر به وسیله گروه طالبان به شهادت رسید. پیکر او در گلزار شهدای امامزاده محمد کرج در کنار مادرش، به خاک سپرده شده است. ادامه مطلب...

نوشته شده در  پنج شنبه 95/5/28ساعت  2:58 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

نوروز حجرگشت

 از نوروز من تا نوروز دیدار

حسین عسکری: صبح چهارشنبه 4 فروردین 1395 یکی از دوستان قدیمی تلفنی تماس گرفت و خبر از کوچ حزن انگیز «نوروز حجرگشت» داد. آقا نوروز از رزمندگان و پاسداران قدیمی شهرستان ساوجبلاغ بود که زخم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را در پیکر رنجورش به یادگار داشت. ایشان به مهربانی، آرامش و خیرخواهی مشهور بود. علیرغم رنج جانبازی، همچنان لبریز از نشاط معنوی و زندگی بود. کوچ بهاری اش، غم را قرین همرزمان و دوستانش کرد. دوستی که خبر پیوستن آقا نوروز به همرزمان شهیدش را داد، پیشنهاد کرد که نوشته ای از طرف دوستان و همکاران آقا نوروز در مراسم بزرگداشت ایشان در مسجد جامع شهر گلسار خوانده شود. من که در سفر راهیان نور بودم و از آن مهم تر دستم به قلم نمی رفت از حجت الاسلام والمسلمین آقا اسماعیل آل احمد - معاون پژوهشی حوزه علمیه امام جعفر صادق علیه السلام هشتگرد - خواهش کردم که این سوگنامه را بنویسد. ایشان که در حال انجام ویراست جدید کتاب «مهاجران مهران» است، کریمانه این خواسته بنده را پذیرفتند و متن زیر را نوشتند. 

یادداشت اسماعیل آل احمد...

نوشته شده در  دوشنبه 95/1/9ساعت  11:26 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

شجاعت و مهربانی حاج مهدی قاسمی

همان گونه که می دانید حاج مهدی قاسمی (متولد 1349ش) فرمانده سابق حوزه مقاومت بسیج مالک اشتر و پایگاه بسیج مسجد جامع شهر هشتگرد، چندی پیش در حومه شهر حمص سوریه در نبرد با گروه تکفیری داعش به شهادت رسید. از او دو فرزند به یادگار مانده است. درباره شیدایی، شجاعت و مهربانی او به زودی مطالبی را در «وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی» قلمی خواهم کرد.

کودک سوری در آغوش شهید قاسمی پس از عملیات آزادسازی شهرهای نُبُل و الزَهرا

شهادت حاج مهدی قاسمی در سوریه 

 تصاویری از شهید قاسمی در آپارات + نوا 


نوشته شده در  سه شنبه 94/12/11ساعت  12:1 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

ظهر امروز (چهارشنبه 5 اسفند 1394) از طریق یکی از دوستان قدیمی مطلع شدم، حاج مهدی قاسمی (متولد 1349ش) فرمانده سابق پایگاه بسیج مسجد جامع شهر هشتگرد، سه روز پیش در حومه شهر حمص سوریه در میدان نبرد با گروه تکفیری داعش شهید شده است. این داغ را به خانواده و دوستان آن شهید و اهالی شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد تسلیت عرض می کنم. درباره حاج مهدی خاطراتی دارم که در وقتی مناسب منتشر خواهم کرد. الان دستم به قلم نمی رود و همچنان حیرانم... روحش شاد و قرین رحمت الهی باد. 


نوشته شده در  چهارشنبه 94/12/5ساعت  7:44 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

ضمیر حسینی: چهارمین شهید افغان نظرآبادی مدافع حرم  

خبرگزاری ایرنا: پیکر مطهر شهید ضمیر حسینی چهارمین شهید افغان مدافع حرم مطهر حضرت زینب کبری (س) روز سه شنبه 4 اسفند 1394 با حضور اهالی شهرستان نظرآباد استان البرز با شکوه خاصی تشییع شد. این شهید توسط گروه های تروریستی تکفیری در سوریه به شهادت رسید که مردم و مسئولان نظرآباد در میان حزن و اندوه فراوان پیکر مطهر وی را مشایعت کردند. در مراسم تشییع پیکر مطهر این شهید، فرماندار و امام جمعه شهرستان نظرآباد، نیروهای نظامی و انتظامی، خانواده های معظم شهدا و اقشار مختلف مردم حضور داشتند. پیکر مطهر این شهید حرم پس از تشییع در گلزار شهدای روستای بختیار شهرستان نظرآباد به خاک سپرده شد. شهید حسینی از اتباع کشور مسلمان افغانستان بود که برای دفاع از حرم مطهر حضرت زینب کبری (س) داوطلبانه به سوریه رفت و پس از مدت ها دفاع از حرم خاندان عصمت و طهارت (ع) شربت شهادت نوشید و جاودانه شد. خاکسپاری پیکر پاک این شهید در گلزار شهدای بختیار نظرآباد به درخواست خانواده وی انجام شد.


نوشته شده در  سه شنبه 94/12/4ساعت  10:52 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

دست خط منتسب به امام خمینی (ره) و یکی از علمای شهرستان نظرآباد پس از امضای ایشان در 12 امرداد 1316ش، 78 سال است که در کتابخانه تربیت تبریز، نگهداری می ‌شود. زمانی که امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سال 1316ش به تبریز مسافرت کرده بودند، حین بازدید از کتابخانه تربیت این شهر، دستخطی را برای این کتابخانه نگاشته ‌اند که طی آن از کتابخانه تربیت، به‌ عنوان محلی برای سیاحت علمی و زیارت یاد کرده ‌اند. در سند مورد اشاره، امضای آیت ‌الله ابوالقاسم مجتهدی، ‌آیت ‌الله میرزا ابوالفضل نجم ‌آبادی‌ (از علمای خاندان نجم آبادی که ریشه در روستای نجم آباد از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز دارد) و ‌آیت ‌الله سید صادق لواسانی‌ نیز ثبت شده است. یادآور می ‌شود، کتابخانه تربیت در سال 1377ق و با تلاش شادروان ‌محمدعلی تربیت‌، از چهره‌ های فرهنگی و رجال مشهور مشروطیت، تأسیس شده و مکانی بسیار غنی از کتب مختلف شناخته می‌ شود.

آیت الله میرزا ابوالفضل نجم آبادی

در محضر فقیه نجم آبادی

یادی از فقیه نامدار نجم آبادی و یک پیشنهاد

دیدار با دکتر محمدعلی نجم آبادی


نوشته شده در  یکشنبه 94/11/11ساعت  5:3 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

سید محمد توکلی از رزمندگان افغان تیپ فاطمیون در درگیری با تکفیری ها در سوریه به شهادت رسید. پیکر او قرار است روز جمعه 20 آذر 1394 در گلزار شهدای شهر نظرآباد واقع در استان البرز در کنار مزار دیگر شهید افغان ابراهیم یعقوبی به خاک سپرده شود.

تشییع پیکر شهید افغان مدافع حرم در شهرستان نظرآباد 

شهید افغان ساوجبلاغی در سوریه + فیلم و عکس


نوشته شده در  جمعه 94/9/20ساعت  10:23 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

شبکه الجزیره: ابراهیم یعقوبی فرمانده تیپ فاطمیون در حلب به شهادت رسید!

مسئول معراج شهدا: ابراهیم یعقوبی رزمنده جوان افغان مدافع حرم، اهل نظرآباد کرج است

مسئول معراج شهدا در روز 21 آبان 1394 درباره شهادت فرمانده تیپ فاطمیون در حلب و ادعای یکی از رسانه‌های عربی توضیحاتی ارایه کرد. سرهنگ ابراهیم رنگین مسول معراج شهدا در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شهادت فرمانده تیپ فاطمیون در حلب و ادعای یکی از رسانه‌های عربی اظهار داشت: ما در حلب فرمانده تیپ فاطمیون به نام ابراهیم یعقوبی نداریم. وی ادامه داد: ابراهیم یعقوبی اهل نظرآباد کرج، یک رزمنده بیست ساله افغان مدافع حرم بوده و فرمانده نبوده که در سوریه به شهادت رسید. پیکر این شهید روز جمعه 22 آبان 1394 پس از آیین نماز جمعه در شهرستان نظرآباد از توابع استان البرز تشییع و در کنار مزار شهید رضا کارگر برزی دیگر شهید مدافع حرم به خاک سپرده شد. گفتنی است؛ چند روز پیش شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری مدعی شده بود که ابراهیم یعقوبی فرمانده تیپ فاطمیون، در درگیری‌های حومه جنوبی حلب به شهادت رسیده است.


نوشته شده در  جمعه 94/8/22ساعت  4:47 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

   1   2   3   4      >

فهرست مطالب وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
سخنانم در نشست نقد و بررسی کتاب «چشمان یعقوب»
مقدّمه ام بر کتاب تاریخچه آموزش و پرورش در استان البرز
گفت و گویی با سید مقتدا حسینی مبلغ البرزی شیعه در سوئیس
سروده استاد عباس میرخانی درباره دکتر سید حمید میرخانی
مقاله ام درباره پزشک نامدار ساوجبلاغی دکتر سیّد حمید میرخانی
یادداشت انتقادی اسماعیل آل احمد درباره فرهنگسرای مهر شهر نظرآباد
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا درباره رازی پژوه البرزی
یادداشتم در خبرگزاری شبستان درباره مسجد جامع برغان
مقاله ام درباره میرزا محسن نجم آبادی در روزنامه اطلاعات
شناسنامه وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
[عناوین آرشیوشده]