نگاهی به شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد : سرزمین ریشه ها / نگین فرهنگی استان البرز / میراث دار مدنیت نه هزار ساله / خاستگاه فرهنگ های کهن و ناب ایران زمین
سفارش تبلیغ
صبا

 

غربت مشاهیر البرز حتّی در تقاطع غیر هم سطح 

روز 25 دی 1395 تقاطع غیر هم سطح مهر ویلا با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شهر کرج گشایش یافت.از ویژگی های این پروژه، روان سازی ترافیک در هسته مرکزی شهر و جنوب شهر و شاهراه کرج - قزوین است.در آغاز، خبرنگاران و مسئولان از آن با نام «زیرگذر مهر ویلا» یاد کردند.در آستانه بهره برداری، مسئولان شهری نام جناب «محتشم کاشانی» را برای آن برگزیدند. با تقارن مرحله پایانی این طرح با درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، مسئولان شهری کرج تصمیم به تغییر آن به نام مرحوم تازه درگذشته گرفتند. در نهایت روز افتتاح هم خیلی معلوم نشد که کدام نام بر آن تقاطع، پایدار شده است. انتشار نام های مختلف در اخبار، مویّد این امر است. 

1. با احترام و ادب فراوان به این دو بزرگ - که یکی شاعر پارسی‌ گوی قرن دهم هجری قمری و از مهمترین شاعران مرثیه ‌سرای شیعه و خالق ترکیب ‌بند «باز این چه شورش است» و دیگری که رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام و یار صدیق امام راحل و رهبر معظّم انقلاب است -سخن اعتراضی این است که چرا این مکان و دیگر مکان های عمومی استان البرز، همچنان با نام و یاد مشاهیر و مفاخر استان البرز قهر هستند. مگر نه این که فرهنگ و تاریخ این استان مملو از چهره های دینی، علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردار از شهرت ملّی و فراملّی است.

2. تاریخ هر ملّتی شناسنامه آن ملّت است و هر موجودبی شناسنامه، گمنام و بی اعتبار است. برهمین مبنا دانستن و داشتن هویت و تاریخ، از بایسته های زندگی انسان است. باید دانست که هر ایرانی از میراث گذشته خود بهره می برد و اندوخته ای برای آیندگان بر جای می گذارد. لازمه داشتن یک نگرش جامع در مباحث مربوط به فرهنگ و هویت، شناخت عمیق و دقیق پیشینه تاریخی مناطق مختلف ایران عزیز است.

3. در این میان معرفی و آشنایی با مشاهیر و تاریخ دیرپا و کهن استان البرز به عنوان بخشی از گستره جغرافیایی میهن پهناورمان، می تواند نقش اساسی در بازسازی و شناخت گوشه هایی از تاریخ غنی این سرزمین کهن داشته باشد. در استان البرز - که سرزمینی به پهنای تاریخ است - آثاری متعلق به هزاره هفتم پیش از میلاد مسیح تا دوره های جدیدتر اسلامی یافته شده است .

4. براساس آیین نامه نام گذاری شهرها، خیابان ها، اماکن و مؤسسات عمومی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در نامگذاری ها علاوه بر توجّه به شخصیت ‌های ملّی و قهرمانان، به شخصیت ‌های محلّی هر منطقه نیز باید توجّه شود.

5. پرسش اساسی از مسئولان شهری و فرهنگی استان این است که چرا این مشاهیر - که تنها بخشی از داشته های استان البرز در حوزه نام آوران است - همچنان در غربت به سر می برند؟ چهره هایی همانند جلال آل احمد مصلح اجتماعی و نویسنده شهیر ایرانی؛ آیت ‌الله شیخ مرتضی دیزانی طالقانی فقیه عارف و استاد نامدار حوزه علمیه نجف اشرف؛ حاسب کرجی ریاضی ‌دان و آب شناس فرهیخته ایرانی در قرن چهارم هجری قمری؛ آیت ‌الله شیخ محمّدتقی برغانی مشهور به شهید ثالث از فقیهان قرن سیزدهم هجری قمری و نویسنده مجموعه 24 جلدی منهج الاجتهاد؛ سرلشکر شهید ولی ‌الله فلاحی رییس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ پروفسور ابوالقاسم غفاری دانشمند حوزه علوم ریاضی، فیزیک و صنعت فضا  که در ماموریت فرود بشر بر کره ماه مشارکت علمی داشت؛ آیت ‌الله شیخ محمّدصالح برغانی بنیانگذار مدرسه بزرگ صالحیه قزوین و صاحب سیصد عنوان اثر در علوم اسلامی و کسی که بارها در حضور فتحعلی شاه قاجار، مبحث ولایت فقها را مطرح کرد؛ آیت ‌الله سید ابوالحسن رفیعی طالقانی استاد حکمت و فلسفه حضرت امام خمینی (ره)؛ دکتر محمود نجم ‌آبادی پزشک نامداری که طب اسلامی و ایرانی را که هزار سال به فراموشی سپرده شده بود را احیا کرد؛ صاحب بن عباد طالقانی وزیر دانشمند و پرهیزگار سلسله شیعی آل بویه؛ ملا نعیمای طالقانی حکیم دوره صفوی و حافظ کتب شیعی در حمله افغان‌ ها به اصفهان؛ ابراهیم بوذری خوشنویس کتیبه آرامگاه سعدی و دروازه قرآن شیراز؛ پرویز کلانتری از نقاشان صاحب سبک معاصر و طراح یکی از تمبرهای منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد؛ آیت الله آقاحسن نجم‌ آبادی ساوجبلاغی فقیه نامدار و گزینه مرجعیت عامه شیعه پس از وفات شیخ مرتضی انصاری؛ آیت الله آقاحسین نجم ‌آبادی تهرانی فقیه و متکلّم معاصر و استاد فقیه فرهنگبان آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی؛ آیت الله حاج شیخ هادی نجم ‌آبادی روحانی نواندیش، آزادی خواه و قرآن پژوه عقل گرای روزگار قاجار و مربی و زمینه ساز فکری جنبش مشروطه خواهی ایرانیان؛ غلامحسین درویش خان از استادان برجسته موسیقی سنّتی ایران که پیش درآمد موسیقی ایرانی از ابتکارات او است؛ درویش عبدالمجید طالقانی خوشنویس مشهور روزگار صفوی که خط شکسته نستعلیق را به کمال رساند؛ استاد غلامحسین امیرخانی استاد مسلّم و اثرگذار هنر خوشنویسی ایران؛ استاد جمشید امینی از شاگردان شناخته شده کمال الملک و مبتکر رشته هنری نقاشی بر قالی؛ دکتر شهید ابراهیم حشمت مرد شماره دو نهضت جنگل و همرزم میرزا کوچک خان جنگلی؛ استادان سیّد حسین و سیّد حسن میرخانی بنیانگذاران انجمن خوشنویسان ایران؛ پروفسور سیف ‌الدین نجم ‌آبادی پژوهشگر برجسته زبان‌ شناسی، ایران شناس و استاد فقید دانشگاه هیدلبرگ آلمان؛ آیت الله شیخ علی ‌پناه اشتهاردی از مجتهدان و مدرسان نامدار حوزه علمیه قم.


بازتاب یادداشت فوق در وب سایت خبرگزاری فارس


 بازتاب یادداشت فوق در وب سایت اسنا

بازتاب یادداشت فوق در روزنامه پیام آشنا 


نوشته شده در  دوشنبه 95/10/27ساعت  1:15 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

به کجا چنین شتابان؟

محرم امسال، در یکی از هیئت های مذهبی شهر نظرآباد واقع در استان البرز، گروهی جوان احساساتی و بی اطلاع از فرهنگ اصیل عاشورا، بساط خرافی عروسی قاسم را پهن کردند. دو مرد جوان را به عنوان عروس و داماد بزک کردند و بر سر سفره عقد نشاندند و قند بر سر آنان ساییدند. مداح آن هیئت (بخوانید خواننده)، ترانه «بادا بادا مبارک بادا» را با سبک و سیاقی سوزناک خواند. در نهایت عروس و داماد را در بین جمعیت چرخاندند و کِل کشیدند و برای هیئت خود پول جمع کردند. بی تردید وقوع چنین سوگواری های انحرافی و نمایشی، زنگ خطری است برای آیین های اصیل سوگواری حسینی. البته نکاتی در این راستا، قابل تامّل است:

1. جناب قاسم از فرزندان امام حسن مجتبی علیه السلام است که در واقعه جانسوز عاشورا به شهادت رسید اما عروسی ایشان با یکی از دختران امام حسین علیه السلام، از تحریفات عاشورا است. می گویند ملا حسین واعظ کاشفی (درگذشت 910ق) نویسنده کتاب روضه الشهدا، آن را از روزگار صفویه باب کرده است. در واقع اصطلاح روضه‌ خوانی که امروزه به ذکر و بازگویی مصیبت‌ های روا رفته بر امام حسین علیه السلام و یارانش در واقعه کربلا اطلاق می ‌شود، از عنوان کتاب روضه الشهدا گرفته شده ‌است.البته مذهب کاشفی، همواره مورد سؤال و اختلاف بوده ‌است، حتی در عصر خودش. برخی او را شیعه و بعضی دیگر سنّی و گروهی او را  سالک طریقت صوفی نقشبندیه می دانند. از ظاهر امر چنین بر می ‌آید که کاشفی اهل سنّت و پیرو مذهب حنفی بوده‌ است. همچنین تبلیغات وسیع صفویان برای شیعه پنداشتن کاشفی، با هدف تثبیت روضه الشهدا به عنوان تنها مرجع مرثیه ‌خوانی و اجرای تعزیه انجام می‌ گرفت. این روایت، منتقدان جدّی نیز دارد که معتقدند رفتار مسالمت ‌جویانه کاشفی را می ‌توان بر کتمان و مدارا و تقیه حمل کرد که از اصول رفتاری شیعه در طول تاریخ محسوب می ‌شود.  ادامه مطلب...

نوشته شده در  یکشنبه 95/8/30ساعت  12:30 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

شناسه خبر: 3748416  - دوشنبه 1 شهریور 1395 - 13:07

کرج - مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه مدیریت دانش با تاکید بر اینکه تجاری سازی هویت اخلاقی و معنوی پزشکی را تهدید می‌کند، گفت: مدتی است که مفهوم تجاری سازی به عرصه پزشکی هم وارد شده است.

دکتر حسین عسکری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه اول شهریورماه روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک و پنجم شهریور روز بزرگداشت محمد بن زکریای رازی و روز داروسازی است، گفت: این دو مناسبت، فرصتی است برای پاسداشت مقام پزشکان متعهد ایرانی، پزشکانی همانند دکتر محمد قریب که دانش خود را با اخلاق و معنویت درآمیخته اند، آنان اسوه های اخلاق هستند که نامشان در سپهر فرهنگی و علمی کشورمان ماندگار شده است.

مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه مدیریت دانش تاکید کرد: سیاست های مربوط به تجاری سازی دانش، زلزله های عمیقی را در پهنه فرهنگ و دانش جهانی ایجاد کرده است، رام تر کردن اشخاص و توانا کردن آنان برای خدمت بیشتر از جمله این رویدادها است. این پژوهشگر البرزی گفت: تجاری سازی دانش، دارای مبادی معرفت شناختی حس گرا، مبادی هستی شناختی مادی گرا است و در این نگاه، انسان چیزی بیش از حیوانی عاقل و پیشرفته و ابزارساز نیست، در واقع تجاری سازی دانش، برگرفته از نظریه اقتصاد دانش است، مسئله اصلی این نظریه، مالکیت دانش و تولید ثروت از دانش است. وی با تاکید بر اینکه در منطق تجاری سازی، دانش و دانشگاه خدمتگزار بازارهای آزاد اقتصادی و شرکت های تجاری است، گفت: مدت زمانی است مفهوم تجاری سازی به عرصه پزشکی هم وارد شده و آن را با چالش سود انگارانه مواجه کرده است.

عسگری افزود: به دیگر سخن، تجاری سازی پزشکی، هویت اخلاقی و معنوی این دانش و حرفه انسانی را تهدید می کند در این نگاه، پزشک به مثابه تاجر است که در پی سود و سودای صرفاً مادی خود است. وی به شکافتن بخیه چانه کودکی مجروح در یکی از شهرهای استان اصفهان به دلیل عدم پرداخت هزینه درمان اشاره کرد و گفت: این حادثه دلخراش از نتایج هولناک تجاری سازی پزشکی است. این پژوهشگر البرزی گفت: تقویت اصول اخلاقی در بین دانشجویان رشته های مختلف پزشکی و تبیین و مرزبندی های نگاه های تجاری و انسانی به حوزه درمان و سلامت در پژوهشکده های پزشکی از جمله راه حل های مقابله با نگاه سوداگرانه به پزشکی است.

متن خبر در سایت خبرگزاری مهر


نوشته شده در  دوشنبه 95/6/1ساعت  8:7 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

دکتر زین الدین کیایی نژاد در محراب و منبر

در روز نوزدهم خرداد 1395 (دوم ماه مبارک رمضان) کتابی به دستم رسید به نام «محراب و منبر» نوشته آقای رمضان علی عزیزی که در سال 1394 در شمارگان هزار نسخه از سوی انتشارات عصر جوان (ناشر قمی) منتشر شده است. مولّف در این کتاب، نیم نگاهی انداخته است به هفتاد سال خدمات دینی حجت ­الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمّد کیایی نژاد (متولّد 1310ش). در صفحه 106 آن کتاب، زندگی نامه دکتر زین الدین کیایی نژاد (شاعر و عرفان پژوه طالقانی) آمده است. دکتر کیایی ­نژاد فرزند شیخ علی گلیردی طالقانی و عموی آقای محمد کیایی نژاد است.

با مطالعه آن دریافتم که با اندکی تغییرات در الفاظ، همان نوشته بنده ذیل مدخل «کیایی نژاد» در دایره المعارف تشیّع (ج 14، ص 287) است. نویسنده کتاب محراب و منبر با زیرپا گذاشتن حقوق مالکیت معنوی، این مطلب را از وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی برداشته و بدون ذکر مأخذ، به نام خودش منتشر کرده است. نمی خواستم به این نقض امانت بپردازم اما توصیه یکی از دوستان شفیق باعث شد که آن را قلمی کنم. به امید روزی که این منکر پژوهشی از سپهر دانش و پژوهش ایران عزیز رخت بربندد.

مدخل «زین الدین کیایی نژاد» در دایره المعارف تشیع

مدخل «کیایی نژاد» در دایره المعارف تشیّع ، ج 14، ص 287


نوشته شده در  پنج شنبه 95/3/20ساعت  1:33 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

لطفن تا اطلاع ثانوی تولید مثل نکنید

مهراب حیدری

(مدرس دوره های موفقیت و مهارت های شخصی)

- لطفن تا اطلاع ثانوی تولید مثل نکنید اگر هنوز نمی توانید تا سبز شدن چراغ راهنمایی صبر کنید و برای رسیدن به ناکجای زندگی تان از ثانیه هایی که ممکن است باعث حادثه ای شوید نمی گذرید.

لطفن تا اطلاع ثانویه تولید مثل نکنید اگر بعد از هر تصادف کوچک یا بزرگ به راننده مخاطب حمله می کنید.

- لطفن تولید مثل نکنید اگر نمی توانید بین خطوط رانندگی کنید. اگر نیمه های شب با بوق خداحافظی می کنیدو اگر از شانه خاکی جاده با گردو خاک خودتان را به اول ترافیک می رسانید و ترافیک را سنگین تر می کنید.

- از آوردن کسی مثل خودتان به این دنیا جلوگیری کنید اگر هنوز در پیاده رو پارک می کنید و کوچه های خلوت یک طرفه را با حماقت فراوان رانندگی می کنید و برای اتومبیل محق روبرو بوووق می زنید و منتظرید که کنار بکشد تا شما عبور کنید.

- ترمز تولید مثل تان را برای همیشه بکشید اگر قوطی آب میوه، پاکت سیگار، پوست میوه و... را از اتومبیل به بیرون پرت می کنید.

- لطفن هیچ وقت تولید مثل نکنید اگر با سرعت غیر مجاز در شهر یا جاده می رانید و یا اگر با لایی کشیدن در بزرگ راه باعث وحشت دیگران می شوید و امنیت دیگران را به خطر می اندازید و اگر اهمیتی برای خط عابر پیاده، رعایت حق تقدم، دور زدن ممنوع، ورود ممنوع و توقف ممنوع قایل نیستید.

- هیچ وقت به فکر تولید مثل نباشید و خودتان را تکثیر نکنید حتی اگر شهرداری دلسوز شهرتان برای صدها مرکز خرید پارکینک در نظر نگرفتهحتی اگر تابلوهای راهنمایی را بعد از تقاطع نصب کرده باشند حتی اگر پدر و مادرتان به شما اولین درس های زندگی را نیاموخته باشند و اگر در مدرسه به جای چندین ساعت زبان، عربی و ریاضی ساده ترین اصول زندگی و احترام به «انسان» را به تو نیاموخته اندو تو نمی توانی مثل انسان زندگی کنی.

- بهتر است از تولید موجودی مثل خودت حذر کنی شاید ایران رو به افول نسل بهتری و با فرهنگ تری را تجربه کند.


نوشته شده در  جمعه 95/1/27ساعت  8:41 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

کتابی درباره بازتاب سخنرانی احمدی نژاد در شهرستان نظرآباد

اشاره: در 12 مهر 1385 دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم، در یک سخنرانی عمومی در بین اهالی شهرستان نظرآباد از توابع استان البرز از وجود فساد مالی در یک بانک خصوصی کشور سخن گفت که بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت. آن روز احمدی ‌نژاد درباره داستان واگذاری سهام بانک پارسیان و تخلف عمده یک موسسه مالی و اعتباری سخن گفت. وی در اجتماع مردم نظرآباد با انتقاد شدید از بروز فساد در نظام بانکی کشور به مردم مژده داد که دولت موفق شده است از بروز یک فساد اقتصادی بزرگ در این بانک جلوگیری کند. سخنان احمدی نژاد ناظر بر معامله در شرف انجام سهام شرکت ایران خودرو در بانک پارسیان با گروه العقیلی به نمایندگی محمد رستمی صفا از فعالان صنعت لوله و پروفیل بود. تعداد کل سهام بانک پارسیان در آن مقطع معادل پنج میلیارد سهم بود و شرکت های تابعه ایران خودرو دارای بیش از یک میلیارد و 400  میلیون سهم بودند که معادل 8/ 28 درصد کل سهام این بانک می شد.کنسرسیوم رستمی به موازات مذاکره با ایران خودرو با یک موسسه بانکی آلمان نیز برای دریافت وام برای خرید این سهام به توافق رسیده بود. ادامه مطلب...

نوشته شده در  پنج شنبه 94/8/14ساعت  2:14 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

یک نفر دست مرا گرفت برد روستای کوشک زر

روستای «کوشک زر» واقع در شمال غرب شهر هشتگرد یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای استان البرز است. این روستا که در دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد، براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال  1385، جمعیت آن 495 نفر (137خانوار) بوده است.

«یک نفر دست مرا گرفت که در همان نزدیکی شهر هشتگرد برد به منطقه ‌ای به نام کوشک زر، آنگاه گفت چطور از ابتدای روستای کوشک زر تا ویلای آقای اسحاق جهانگیری (معاون اول رییس جمهوری) قابل آسفالت کردن است...» مهدی کوچک ‌زاده نماینده مردم تهران در نشست علنی سه‌شنبه 14 مهر 1394 پارلمان در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه استیضاح وزیر راه و شهرسازی منعکس‌ کننده فریاد پابرهنگان است، گفت: «آقای آخوندی! روزی به هشتگرد رفتم و مردم می ‌گفتند فضای بین بلوک ‌ها صدمتری است و با آقای آخوندی بگویید آنها را آسفالت کنید البته من در آنجا از شما دفاع کردم بودجه نیست اما یک نفر دست مرا گرفت که در همان نزدیکی هشتگرد برد به منطقه‌ ای به نام کوشک زر، آنگاه گفت چطور از ابتدای روستای کوشک زر ویلای آقای جهانگیری قابل آسفالت کردن است، اگر بودجه نیست چرا برای آسفالت کردن مسیر ویلای فلان وزیر و فلان معاون رئیس‌جمهور در روستای ییلاقی‌شان تا دم روستا بودجه هست»

وی با بیان اینکه پس از پیگیری استیضاح و انجام اقدامات مربوط به آن شارلاتانیسم رسانه ‌ای قدرت و ثروت تلاش کرد این استیضاح را باندی و جناحی نشان دهد، گفت: «در اینجا ضرب‌المثل کافر همه را به کیش خود پندارد مصداق واقعی پیدا کرد؛ من می ‌خواهم بگویم که این جماعت اگر یک کلمه حرف درست زده باشند همین است زیرا از نظر من این استیضاح باید انجام شود.» در پایان نشست استیضاح نمایندگان با 175 رای مخالف استیضاح، 72 رای موافق استیضاح و 5 رای ممتنع از مجموع 252 نماینده حاضر در مجلس با استیضاح آخوندی مخالفت کردند و طالع بینی مهندس باهنر مبنی بر اینکه رای اعتماد مجدد نمایندگان به آخوندی بیشتر از رای اعتماد اولیه به آخوندی خواهد بود درست از آب درآمد. چرا که او در آن روز 107 مخالف داشت و  159 موافق. گفتنی است ابوالقاسم پالیزگیر فرماندار فعلی شهرستان ساوجبلاغ، متولد روستای کوشک زر است.

 روستای کوشک زر کجاست؟


نوشته شده در  جمعه 94/7/17ساعت  12:56 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

به بهانه ترمیم شبکه آبرسانی مبلغی در حدود 650 میلیون تومان!  

دکتر غلامرضا محمّدنسل *

در خبرهای رسمی از قول دادستان ساوجبلاغ آمده بود که یکی از کارمندان رسمی اداره آب آن شهرستان به بهانه ترمیم شبکه آبرسانی مبالغی در حدود 650 میلیون تومان از اهالی اخاذی کرده است و جالب است که این مامور برای دریافت این وجوه از دستگاه کارتخوان هم استفاده می کرده که در نوع خود نوآوری بوده است! صرف نظراز اینکه برخی از مسئولان از واژه «اختلاس» برای عنوان جرم ارتکابی وی استفاده کرده اند و در سایت های مختلف خبری نیز این عنوان دهان به دهان نقل و استفاده شده است، اما به نظر نگارنده استفاده از این عنوان برای عمل ارتکابی این مامور از نظر حقوقی صحیح نیست زیرا در اختلاس باید یک رابطه امانی وجود داشته باشد و وجوه یا اموال به مامور دولت سپرده شده باشد و در این پرونده، عنوان کلاهبرداری مناسب تر به نظر می رسد زیرا این مامور دولت با مانور متقلبانه و فریب مردم به امور غیرواقعی اقدام به اخذ وجه از آنان کرده است. بحث بیشتر در این مورد مجال دیگری را می طلبد اما از حیث جرم شناختی پیرامون این واقعه چند نکته قابل تامل است: ادامه مطلب...

نوشته شده در  شنبه 94/7/11ساعت  1:6 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

حسین عسکری: یادداشت زیر برای نخستین بار در خبرنامه ساوجبلاغ (شماره 16، اسفند 1382، صفخه 11) منتشر شده است. گمان کنم با گذشت دوازده سال از نگارش آن، برخی هشدارهایش همچنان قابل توجّه باشد. «خبرنامه ساوجبلاغ» در آن سال ها، ارگان فرمانداری شهرستان ساوجبلاغ بود.

زلزله در ساوجبلاغ، دیر یا زود؟ 

زلزله جانسوز بم فرصتی پیش آورد تا در این ایام به صورت جدی و عمیق، در رسانه های جمعی زنگ خطر زلزله در 97 درصد از مناطق کشورمان به صدا در آید. (1) اما در این میان از مساله تهدید شهرستان ساوجبلاغ هیچ مطلبی در مطبوعات محلی و ویژه نامه های رنگین روزنامه های کثیر الانتشار منعکس نشد و کمتر مسوولی در این باره سخنی بر زبان راند. بر همین مبنا پس از گذشت حدود 2 ماه از فاجعه بم، نگارنده این سطور که نه زمین شناس و نه جغرافی دان است؛ بلکه اغلب در موضوع شناخت فرهنگ و تاریخ کهن ساوجبلاغ قلم می زند به خود جرأت داد تا در غیاب و سکوت کارشناسان و مسوولان فقط به جهت یادآوری نکته مهم «زلزله خیزی ساوجبلاغ» به نکاتی کوتاه اشاره کند. بدون تردید پرداخت علمی و تخصصی به این موضوع در صلاحیت کارشناسان فن است: ادامه مطلب...

نوشته شده در  سه شنبه 94/6/10ساعت  6:42 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

حسین جوادان

به این همجواری افتخار می کنیم 

یادداشت زیر واکنش آقای حسین جوادان وکیل پایه یک دادگستری و از فعالان فرهنگی و اجتماعی شهرستان ساوجبلاغ به یادداشت «سخنی با آقای حجّت الله صادقی فرماندار شهرستان نظرآباد» است. وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی از انتشار دیگر دیدگاه ها در این باره، استقبال می کند.

* * *

برادر عزیز و گرانمایه، جناب آقای حسین عسکری

باسلام و ادب

درود بر شما که کلامتان بوی ناب فرهنگ و ادب و تاریخ می دهد، و صراحت کلامتان خواب را از چشم سیاستمداران بی سلیقه می رباید . نظرآباد و ساوجبلاغ و طالقان، و در یک کلام حوزه تمدنی ساوجبلاغ بزرگ که در گذشته های نه خیلی دور به شهادت اسنادی نظیر «نزهت القلوب» حتّی کرج و کن و سولقان را نیز در بر می گرفت، همه از یک جان واحدند و از یک آبشخور فرهنگی و تمدّنی آب می خورند و سیراب می شوند. ما نه تنها از همجواری با نظرآباد و طالقان و کرج، احساس رنج نمی کنیم و آن را مسأله ی خود نمی دانیم، بلکه به آن افتخار می کنیم و پاره های تن خود را چون جان شیرین، عزیز می داریم. بی تردید، هر گامی که برای توسعه نظرآباد عزیز برداشته شود، و هر خشتی که بر عمارت پیشرفت آن نهاده شود، به زودی اثر و نتیجه و سودش به ساوجبلاغ و طالقان و کرج هم خواهد رسید و لبخند رضایتی بر لب های ما خواهد نشاند. زادگاه و موطن ما از دیرباز یک جان واحد و یک کالبد تاریخی مشترک داشته است، گیرم که به جبر تقسیمات کشوری، خطّی بین ما کشیده باشند.        

به قول حضرت مولانا:

این وطن، مصر و عراق و شام نیست

این وطن جایی ست کآن را نام نیست...        
پاینده باشید و گام هایتان در راه خدمت به فرهنگ و اندیشه و تاریخ ساوجبلاغ بزرگ باستانی استوار باد.

یادداشت حسین جوادان درباره تغییر نام شهرستان نظرآباد


نوشته شده در  دوشنبه 94/5/26ساعت  10:49 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

   1   2   3   4      >

فهرست مطالب وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 3
بارانا را دریابید
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 2
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 1
سه افتخار تاریخی شهرستان نظرآباد در حوزه کتاب و کتابخوانی
مقاله ام درباره استاد ناصر نجمی در روزنامه اطلاعات
خاطره انتخاباتی داریوش اسدزاده از ساوجبلاغ قدیم
شناسنامه وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
[عناوین آرشیوشده]