نگاهی به شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد : سرزمین ریشه ها / نگین فرهنگی استان البرز / میراث دار مدنیت نه هزار ساله / خاستگاه فرهنگ های کهن و ناب ایران زمین
سفارش تبلیغ
طراحی وب هاست ایران

 

 

 

پاگشایی دو کتاب در آستانه مبعث پیامبر کتاب و دانایی

در آستانه مبعث پیامبر کتاب و دانایی، طی آیینی از دو کتاب در مدرسه علمیه حضرت امام صادق علیه السلام شهرستان ساوجبلاغ رونمایی شد. حجت الاسلام و المسلمین احمد افشاری در کتابی 304 صفحه ای با نام «چکیده بدایه المعارف الالهیه» کوشیده است تا با ارایه حاشیه های مفید از بزرگان فلسفه و کلام و عرفان اسلامی، متنی پربهره از آموزه های اعتقادی شیعی را در اختیار طلاب و دانش پژوهان قرار دهد. نشر مهرگان دانش قزوین در سال 1395 در قطع وزیری با جلد شومیز سلفون براق و در چهار فصل، چاپ کتاب را از عهده برون آمده است. امیر فرخ حسین زاده، طراح جلد کتاب است اما ویراستار و صفحه آرا در شناسنامه کتاب نیامده است. کتاب، فهرست مطالب و منابع دارد اما نمایه ندارد. شمار کتاب، هزار نسخه است .

«سه اختر تابناک» هم نخستین اثر حجت الاسلام و المسلمین حمید عاشری است که انتشارات رهام اندیشه نظرآباد آن را در قطع پالتویی سلفون مات در 120 صفحه چاپ کرده است. نگاهی اجمالی به زندگانی امام حسین و حضرت سجاد و حضرت عباس علیهم السلام هدف تالیف این کتاب است. شناسنامه کتاب از نام ویراستار و صفحه آرا خالی است اما علی عاشری، جلد کتاب را طراحی کرده است. کتاب، فهرست منابع و مندرجات دارد اما نمایه ندارد.


نوشته شده در  چهارشنبه 95/2/29ساعت  5:56 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

 

پیشنهاد دو اثر برای تقدیر در بخش البرزشناسی

اشاره: «نخستین جشنواره کتاب، نویسنده و ناشر برتر استان البرز» با تجلیل از 18 ناشر و نویسنده برتر البرزی دوشنبه 17 اسفند 1394 در شهرستان نظرآباد برگزار شد. بیانیه هیات داوران بخش البرزشناسی این جشنواره، به شرح زیر است:

* * *

منت خدای را عزوجل

نظرآباد، شهری دیگر در اقلیمی دیگر در سرزمینی دیگر به نام ایران است؛ سرزمینی که همیشه در درازنای تاریخ، بهای نازنینی خویش را پرداخته است. نظرآباد، شهر فرزانگان زمینی و آسمانی؛ ایرانی و جهانی است. شهری در آغاز ایران و انجام اسلام؛ از خشت ­های نه ­هزارساله و لوح آغاز عیلامی تا مناره های ایمان مساجد و امامزادگان و شهیدان.

دست ­مریزاد به همه کتابیان و ارشادیان و اجرائیان شهرستان نظرآباد و استان البرز که دست در دست هم به مهر، نخستین جشن کتاب برتر استان البرز را در اسفند ماه سال 1294 برگزار می ­کنند. زیر سایه این آیین ناب استان، البرزپژوهان هم با اهدای هشت عنوان کتاب در ده جلد، کوره این تنورستان داغ را تفته کردند. پرداختن به موضوعاتی بکر در دایره استان البرز؛ حفظ انسجام منطقی اجزای اثر؛ درج دقیق نشانی منابع و مراجع؛ ریخته ­گری چیره ­دستانه نویسنده و ناشر و طراح و ویراستار و... برخی از مقیاس ها و سنجه ­هایی است که در چنین داوری ­هایی به جان داوران می ­افتند. هیات داوران بخش البرزشناسی با سپاس از همه اثرآفرینان شرکت ­کننده در این جشن، دو اثر را برای تقدیر پیشنهاد کرده است و تعیین نفرات اول تا سوم را به دوره ­های دیگر وانهاده است:

1. وضعیت بخش کودک و نوجوان کتابخانه ­های عمومی استان البرز، اثر خانم مریم مقدم، انتشارات رهام اندیشه؛

2.فرهنگ ستارگان درخشان استان البرز، اثر آقای جعفر کوهزاده، انتشارات دقایق.

با آرزوی توفیق

اسماعیل آل ­احمد، حسین عسکری، زکریا مهرور

17 اسفند 1394


نوشته شده در  دوشنبه 94/12/17ساعت  10:58 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

پایان واقعی یک دانشنامه

 دکتر حسین خندق‌آبادی، سرویراستار دایره‌المعارف

دایره‌المعارف تشیع طی این 30 سال فراز و فرودهای بسیاری داشته است؛ از شروع پرتوان نخستین خود، که هم بنیه مالی خوبی داشت و هم پشتوانه علمی قوی، تا چندین پرتگاه که تا دم تعطیلی رفت، بیشتر هم به سبب دریغ داشتن حمایت‌های مالی، که سهل است و البته مصادره اموال وقفی‌اش. دوستان آشنا با دانشنامه و دانشنامه‌نویسی من می‌دانند چه دشوار است سروسامان دادن به یک دانشنامه؛ آنقدر که ازجمله بزرگ‌ترین مزایای دایره‌المعارف تشیع این است که به پایان واقعی نزدیک شده است.
خوشحالم که از زمانی که دایره‌المعارف تشیع به لطف غفاری، رئیس انتشارات حکمت، از آخرین پرتگاه رهید، سهمی اندک در انجام رساندن این کار داشته‌ام. کوشیده‌ام تا حد ممکن به‌خصوص با یاری گرفتن از دوستانم در دانشنامه جهان اسلام تا جای ممکن مجلدات آخر را به قوت مجلدات نخست برسانیم. در این جلد همچنان مقالاتی از گذشتگان هست؛ از جمله مدخل‌های «مازندران»، «مشهد»، «مکه» و «مدینه» از مرحوم حسین کریمان، مدخل بلند «محمدبن عبدالله» از حسن یوسفی اشکوری، مدخل «مناره» از محمود فاضل و نیز باید اشاره کنم به مدخل «مصحف علی» که تنها مدخل به قلم بهاءالدین خرمشاهی در این جلد است. از مدخل‌های مهم دیگر باید به مدخل بلند «مسجد» نوشته دوست خوبم مهدی گلچین عارفی و همسرش نگار صبوریان اشاره کنم، که نمونه بسیار خوبی است برای مدخل دایره‌المعارفی در تراز بالا.

 مدخل مهم دیگر مدخل خوش‌ساخت و پراطلاع «مباهله» نوشته کمال‌الدین غراب است که پیش از این کتابی تحقیقی با همین عنوان از او در انتشارات حکمت چاپ شده بود. مدخل «مقبره» در معرفی مدفن‌ها و زیارتگاه‌های مهم شیعی است به قلم اکرم ارجح و احمد خامه‌یار. دو مدخل مربوط به مجلسی‌ها (پدر و پسر) به قلم همکارم خانم مریم کیانی‌فرید است. همچنین مدخل «مشروطیت» از دوست خوبم صادق حیدری نیاست. از مدخل‌های هنری مدخل «میرعماد قزوینی» خوشنویس (نوشته ولی‌الله کاووسی)، «محمد زمان» نقاش (نوشته معصومه میرسعیدی) و مدخل «موسیقی» (نوشته بابک خضرائی) را می‌توان نام برد که هر سه مولف از متخصصان در این زمینه و دوستانم در گروه هنر دانشنامه جهان اسلام هستند.

 همچنین خوب است اشاره کنم به مدخل‌های «مکتب اصفهان»، «مکتب تهران» و «مکتب شیراز» از سعید انواری، «مرثیه و مراثی» از مرضیه محمدزاده، «محبت» از حسن سیدعرب، «مدرس، سیدحسن» از سعید طاووسی و مدخل‌های فراوان و استانداردی که حسن انوشه و همکارش علیرضا خدابنده‌لو در زمینه تاریخ و ادبیات نوشته‌اند و آنهایی که حسین عسگری در زمینه اصول فقه نوشته و همچنین مدخل‌های پراطلاع و پاکیزه حمید باقری در زمینه اصطلاحات حدیثی و مدخل‌هایی که شهرام صحرایی، دوست دانشنامه‌نویس دیگرم، در رجال نوشته است، به‌خصوص مدخل «مولوی» که در آن موضع مخالف و موافق علمای شیعه درباره مولوی و مثنوی‌اش معرفی شده است.


نوشته شده در  جمعه 94/10/4ساعت  12:30 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

محرمعلی دودانگه

معرفی کتاب نویسنده نظرآبادی توسط فرزندش

عصر یک شنبه 10 آبان 1394 با حضور جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی و برخی مسئولان محلی، «یکصد و هفتاد و هشتمین نشست کتاب خوان استان البرز» در فرهنگسرای هنر شهرستان نظرآباد برگزار شد. در این نشست، ده کتاب توسط کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان معرفی شد که دو عنوان آن مربوط به محرمعلی دودانگه از نویسندگان و ناشران شهرستان نظرآباد و کتابدار بااخلاق کتابخانه عمومی امام جعفر صادق علیه السلام است. از نکات جالب این نشست، معرفی کتاب این نویسنده توسط فرزندش است. ادامه مطلب...

نوشته شده در  چهارشنبه 94/8/13ساعت  6:19 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

کتاب «نقد دل» منتشر شد

اداره کل آموزش فرهنگی و اسناد دانشگاه آزاد اسلامی، کتاب «نقد دل: گفت و گو با دکتر یوسف فضایی» را در زمستان 1393 منتشر کرد. این کتاب، حاصل گفت و گوی حسین عسکری با دکتر یوسف فضایی استاد بازنشسته ادیان و عرفان دانشکده الهیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج است که در شمارگان هزار نسخه و 108 صفحه به چاپ رسیده است. «نقد دل» دوّمین جلد از مجموعه سیمای فرزانگان دانشگاه آزاد اسلامی است. پیش نوشتار کتاب را اینجا بخوانید. ادامه مطلب...

نوشته شده در  جمعه 93/12/22ساعت  5:57 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

انتشار گلستان سعدی با خط ، مقدمه و ناشر نظرآبادی

نظرآباد همچنان شهرستانی فرهنگی است. در اسفند 1389، «گلستان سعدی» براساس نسخه محمدعلی فروغی و با خط استاد امیر اصغری - خوشنویس کوشای شهرستان نظرآباد - منتشر شد. ناشر این مجموعه هنری 2000 نسخه ای، انتشارات رهام اندیشه نظرآباد است. مقدمه خواندنی اسماعیل آل احمد - مدیر موسسه رخسار قرآن شهرستان نظرآباد - و گل و مرغ رامین مرآتی از زیبایی های چشم نواز این کتاب است. وبلاگ «ساوجبلاغ پژوهی»، تولد این کتاب را به دست اندرکاران آن شادباش عرض می کند. امیدواریم نهادهای فرهنگی شهرستان هم به وظیفه خود عمل کنند و از آقای فتحعلی پور مدیرعامل «کارخانه آسفالت کردان» فراگیرند که چگونه از این اثر ماندگار پشتیبانی مالی کرده است. دیباچه آقای آل احمد بر گلستان را در ادامه مطلب بخوانید:

* * * * * *

دیباچه اسماعیل آل احمد بر گلستان سعدی

نوشته شده در  پنج شنبه 89/12/19ساعت  9:12 صبح  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()

 

بوستان های کاغذی شهرستان ساوجبلاغ

اشاره: مدتی است که مدیریت کتابخانه های عمومی شهرستان ساوجبلاغ از حوزه ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج شده و زیرنظر نهاد تازه تاسیس «اداره کتابخانه های عمومی» فعالیت می کند. نخستین مدیر این اداره نو، خانم «اعظم کرمی» است. از آغاز مدیریت این بانوی کوشا و خلاق، خدمات کتابخانه های عمومی شهرستان، روشمند و منسجم تر شده است. ای کاش شهرداری های هشتگرد، شهر جدید، چهارباغ، گلسار و کوهسار به تعهد قانونی و فرهنگی خود عمل کنند و سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی را سر وقت بپردازند. آن وقت است که کتابخانه های عمومی، پایدار و کارآمد خواهند ماند.

* * * * * *

جهت آشنایی با کتابخانه های عمومی ساوجبلاغ، اینجا را کلیک کنید...

نوشته شده در  یکشنبه 89/10/26ساعت  7:44 عصر  توسط حسین عسکری 
  نظرات دیگران()


فهرست مطالب وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 3
بارانا را دریابید
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 2
گفت و گویم با خبرگزاری ایرنا به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی - 1
سه افتخار تاریخی شهرستان نظرآباد در حوزه کتاب و کتابخوانی
مقاله ام درباره استاد ناصر نجمی در روزنامه اطلاعات
خاطره انتخاباتی داریوش اسدزاده از ساوجبلاغ قدیم
شناسنامه وبلاگ ساوجبلاغ پژوهی
[عناوین آرشیوشده]